fbpx
Galeria Raven Kraków

O nas – Galeria Sztuki Raven

Galeria Sztuki RAVEN znajduje się w atrakcyjnym miejscu na krakowskim Kazimierzu, u zbiegu ulic Brzozowej i św. Sebastiana. Właścicielką jest Zofia Kruk, z wykształcenia archeolog po studiach na UJ, z zamiłowania miłośniczka sztuki. Jej kariera zawodowa rozwijała się od rozpoczęcia pracy w Polskiej Akademii Nauk, następnie w Spółdzielni Plastyka, poprzez pracę w Lippert Gallery u znanego marszanda dzieł sztuki z Nowego Jorku, Zbigniewa Legutki, przez Galerię ZPAP Sukiennice, gdzie pracowała aż do jej zamknięcia. Następnie podjęła się prowadzenia Domu Aukcyjnego „Sztuka”, którego właścicielem był znany w Europie i USA historyk sztuki, dr Józef Grabski. W 2001 roku uruchomiła własną galerię, którą nazwała swoim nazwiskiem po angielsku, czyli RAVEN.

Powierzchnia galerii wynosi 45 m2. W pierwszym pomieszczeniu prezentowane są obrazy, które tworzą zwartą, zaaranżowaną ekspozycję lub aktualną wystawę. W drugim natomiast znajdują się prace dobierane dla klientów.

Galeria Raven Kraków

Podstawową działalnością Galerii jest wystawiennictwo i sprzedaż obrazów, rysunków, grafik oraz rzeźb artystów współczesnych. Galeria prowadzi bardzo ożywioną działalność wystawienniczą. Zofia Kruk jako kuratorka pokazuje zarówno artystów znanych i uznanych, jak również tych, którzy dopiero co są po studiach artystycznych. Do tej pory, czyli przez 18 lat istnienia Galerii, zorganizowała ok. 250 wystaw indywidualnych. Prowadzi skrupulatną kronikę, w której gromadzi wszelkie recenzje prasowe dotyczące wystaw, a także nagrania z Polskiego Radia i Telewizji.

Galeria sztuki RAVEN w swojej ofercie posiada artystów wybitnych i cenionych, m.in. członków tzw. Grupy Krakowskiej – Adama Marczyńskiego, Jonasza Sterna, Eugeniusza Wańka, Janiny Kraupe-Świderskiej, Teresy Rudowicz, a także tzw. Grupy Wprost – Zbyluta Grzywacza czy Barbary Skąpskiej. W ofercie znajdują się także obrazy słynnego kolorysty Juliusza Joniaka, Teresy Wallis Joniak, prof. Stanisława Rodzińskiego, Katarzyny Karpowicz, Anny Karpowicz-Westner, niezwykle oryginalnych Eugeniusza Tukana Wolskiego i Marii Więckowskiej czy Witolda Pałki. Zorganizowała również dwie wystawy Rektora ASP, prof. Stanisława Tabisza, które przyniosły twórcy Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza.

Jesteśmy członkami:

Galeria prowadzi ożywioną współpracę z Salonem Dzieł Sztuki Connaisseur, reprezentowanym przez Konstantego Węgrzyna. Działalność ta zaowocowała kilkoma świetnymi wystawami Marii Więckowskiej (malarki i poetki Kazimierza), Eugeniusza Tukana Wolskiego i innych.

Z racji usytuowania Galerii, artyści związani z Kazimierzem, czyli Jerzy Panek, Lucyna Patalita, Maria Więckowska, Janusz Orbitowski a także Roman Banaszewski, mieli i mają w Galerii szczególne miejsce.

Galeria współpracuje także ze Związkiem Artystów Plastyków organizując wystawy tzw. „Mały Format”, a także coroczny pokaz kartek świątecznych sporządzanych przez grafików. Za działalność w tym zakresie Galeria została odznaczona medalem Vive l’art.

Jako twórczyni tego miejsca, uważam, że wkład Galerii RAVEN w kulturę artystyczną Krakowa jest niebagatelny.
Przez lata istnienia pozyskałam sobie liczne grono klientów, przyjaciół

a także ludzi, którzy po raz pierwszy zetknęli się z sztuką. Ci ostatni są dla mnie szczególnie cenni.
Galeria ma charakter otwarty. Przy owalnym stoliczku spotykają się twórcy, przyjaciele galerii,
a także przygodni ludzie spragnieni obcowania ze sztuką.

Zapraszam do Galerii Sztuki RAVEN

Zofia Kruk

Rekomendacje

Galeria Raven, prowadzona przez p. Zofię Kruk, od wielu lat spełnia rolę promującą sztukę współczesnych artystów krakowskich. Prezentowane są tu zarówno pojedyncze prace oraz wystawy indywidualne między innymi takich artystów, jak: Juliusz Joniak, Jan Pamuła, Zbylut Grzywacz, Leszek Misiak, Eugeniusz Tukan-Wolski, Jacek Sroka, Lucyna Patalita, Andrzej Folfas. W galerii sztuki, usytuowanej na krakowskim Kazimierzu, zyskuje również uznanie twórczość młodszego pokolenia artystów, jak choćby bardzo interesujące malarstwo Katarzyny Karpowicz…

Co roku, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego prezentuje w Galerii Raven zbiorową wystawę „Mały Format”. Krakowscy artyści wystawiają okolicznościowe miniatury graficzne związane z najważniejszymi świętami. Wyrazista i kompetentna osobowość Pani Zofii Kruk oraz kameralne wnętrze galerii sprzyjają wystawom specyficznym, wyjątkowym w swym charakterze i koncepcji oraz bardzo często operującym typowo krakowskim genius loci… Galeria Raven to niezwykle ważne miejsce na mapie upowszechniania i promocji sztuki współczesnej w Krakowie…

Prof. Stanisław Tabisz
Rektor Akademii Sztuk Pięknych
im. Jana Matejki w Krakowie

„Z pełnym przekonaniem rekomenduję galerię „Raven” prowadzoną przez Panią Zofię Kruk na ul. Brzozowej 7. Od lat obserwuję z jaką pasją Pani Zofia organizuje kolejne wystawy. W galerii spotkać można zarówno prace artystów uznanych (klasyków współczesności), jak i młodych debiutantów. Specjalne miejsce zajmują tutaj artyści krakowscy. Każdy miłośnik sztuki jest tu zawsze oczekiwany, w otoczeniu wspaniałych dzieł sztuki może liczyć na interesującą rozmowę przy filiżance wybornej kawy lub herbaty”

MW – kolekcjoner

Galeria Sztuki „Raven” wtopiła się doskonale w wedutę tej części Krakowa, zabytkowej, choć nie dostojnej, związanej z codziennością mieszkańców, z jej trwałymi śladami. Niezatarty urok obrazów malowanych także i dziś techniką klasyczną tworzy inspirującą symbiozę z pracami na wskroś nowoczesnymi. Wystawiane równolegle, brzmią symfonicznie w „Raven”- miejscu nasyconym osobowością i kulturą osobistą Zofii Kruk, marszanda łączącego wiedzę, doświadczenie i intuicję w świeżym spojrzeniu na twórcę, dzieło, a także i widza, który się przemienia w nabywcę.”

Marek Sołtysik
Pisarz, malarz i krytyk, autor m.in. Klanu Kossaków, Klanu Matejków
oraz licznych artykułów na portalu „Sztuki Piękne”

„Galeria Raven, od wielu lat wpisana w pejzaż krakowskiego Kazimierza, jest jedną z czołowych galerii sztuki współczesnej w naszym mieście. Prowadzi ambitną działalność wystawienniczą, oferując prace z różnych dziedzin twórczości artystów wielu pokoleń – żyjących i nieżyjących. Obejrzeć i nabyć w niej można zarówno dzieła wybitnych twórców, jak i prace aktywnie tworzących, dobrze zapowiadających się młodych artystów. Urządzane są w niej wystawy indywidualne i zbiorowe, zawsze ciekawie zaaranżowane i przyciągające uwagę odbiorcy interesującym problemem.

Właścicielka Galerii, Pani Zofia Kruk, chętnie współpracuje ze środowiskiem artystycznym Krakowa, organizując cykliczne wystawy „Mały Format” i „Grafiki świąteczne” Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Jej życzliwość dla artystów i profesjonalne podejście do zagadnień sztuki, zasługują na najwyższe uznanie. Poziom prezentowanych prac oraz ciepła i zawsze pomocna atmosfera, jaką sprawia Pani Zofia, powodują, że Galerię Raven należy koniecznie odwiedzić, by pobyć wśród dzieł promujących piękno i dających radość z kontaktu ze sztuką.”

Joanna Warchoł
Prezes ZPAP Okręgu Krakowskiego

+48 12 431 11 29

galeria@raven.krakow.pl

ul. Brzozowa 7,
31-050 Kraków